poniedziałek, 30 maja 2011

irys Coffee Breakfast
.
Irysy kwitną jak szalone, nie sposób nadążyc ze zdjęciami czy opisem ... A do tego ten zapach unoszący się w powietrzu ... Cudny i intensywny !


Irys Coffee Breakfast nie watpliwie należy do odmian kolekcjonerskich, jest tak mało rozpowszechniony, że ciężko znaleźc w internecie jakiś opis czy zdjęcia. Tym bardziej jest mi miło przedstawic go niemalże od "podszewki". Jak sama nazwa mówi, należy do mojej kolekcji irysów w tonacji brązowej. Pomysł na tego typu kolorystykę wziął się z tego względu, że uwielbiam pic poranną kawę na łonie natury, wśród tego kwiecia i zapachów ... Chodzę tak z tą szklanką, tu coś wyrwę, tam powącham ... a tam niespodzianka - nowy pąk rozpostarty ... KOCHAM TO !!! Zresztą to jest "nawyk" i przywilej wielu ogrodników ... Ale wracając do irysa Coffee Breakfast - mimo iż nie jest typowym uosobieniem bogini tęczy, jest cudowny ! To właśnie ta wczesno-poranna kawa w nieśmiałych jeszcze promieniach słońca ... Kolory ma stonowane, ale za to z misternym deseniem na dolnych płatkach. Góra natomiast obsypana jest złotem - w słońcu po prostu błyszczy !złota kopułka ...

deseń w kropeczki na dolnym płatku ... (plicata)
Płatki ma tak bogato pofalowane, że te fałdki niemalże zachodzą na siebie, a na obrzeżach delikatna złota falbanka ....


Jego twórcą jest Pavel Nejedlo ... (dzięki I. !)


.

6 komentarzy:

 1. Piękne!

  Musisz mieć teraz Raj na Ziemi !
  A oczy to chyba nie mogą się skoncentrować na całości tylko na pojedynczych cudach które ci kwitną!

  Z przyjemnością wproszę się do ciebie na poranną kawę!

  pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 2. - nowy pąk rozpostarty ... KOCHAM TO !!!
  Święte słowa Kasia:)
  Znalazłem Twój post przypadkiem bo rejestruję koledze jego siewkę a on podaje mi, że matką jest Coffee Breakfast, więc tak jak Ty zacząłem go szukać w internecie i kogo znalazłem ...
  A w kwesti Coffee to niejaki Pavel Nejedlo - czeski hodowca sam sobie rejestruje irysy i tym samym wprowadza bałagan w nazwach. Dlatego nie ma go w wykazie AIS. I teraz ja mam problem jak wpisać do rejestru AIS nazwę matki, której NIE MA!
  I.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki, zaraz uaktualnię sobie dane. Ale fajnie ...

   Usuń
 3. Its a very nice looking iris, when I started hybridizing iris for 15 years ago my first crosses was plicatairis and I still love them very much, The one you show here could be interesting to work with.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 15 years breeding irises ? Bravo !!! This is impressive !

   Usuń
 4. Thanks :)
  Pavel Nejedlo he is the one who have Lukon Bulbs??

  OdpowiedzUsuń