środa, 24 kwietnia 2013

Magnolia 'BLACK TULIP'
Wystarczyło kilka promieni słonecznych, by wszystko wkoło oszalało z radości. Ale jak tu się nie cieszyć, gdy za oknem tyle czasu panowała złowroga Królowa Zima ? I wraz z zielenią trawnika, zazieleniły się w mej głowie dawne pomysły i chciejstwa ... Jednym z nich było nabycie magnolii o niespotykanym kształcie i kolorze, która kusiła mnie już od zeszłego roku.  Mowa o odmianie 'Black Tulip'. I stało się - mam ją !!! Piękną, rozłożystą i z pąkami kwiatowymi ...
Kwiat w pączku jest bardzo ciemny, prawie czarny, w pełni kwitnienia nabiera odcieni ciemno - purpurowych z jaśniejszym wnętrzem. W miarę przekwitania stopniowo blednie, cały czas jednak zachowując kształt tulipana. Nie ma w tej odmianie efektu całkowitego rozchylania płatków, zwarta forma cieszy oko bardzo, bardzo długo ...  Na moim małym drzewku jeszcze tego nie widać, ale kwiaty powinny dochodzić do 15 cm średnicy. Czy tak będzie - czas pokaże. Tak samo z kolorem - wybarwienie coraz ciemniejsze następuje z wiekiem magnolii. I wreszcie najważniejsze - zapach ! Wścinam nosa w kwiecie a tam ... IRYSY !!! Tak, ma nieco cytrynową nutkę zapachową, łudząco przypominającą moje irysy !!! I jak tu nie kochać to kwiecie ?
Odmiana ta ma bardziej rozłożysty pokrój, co mnie bardzo cieszy, bo wolę formę krzaczastą magnolii niż kolumnową, jak podobna 'Genie'. I chociaż ta ostatnia ma też sporo zalet, to jednak w ostatniej chwili kształt zadecydował o wyborze ... Teraz też wiem, że i zapach, bo 'Genie' nie pachnie ...
'Black Tulip' jest w pełni mrozoodporna , do -27C, rozrasta się - wg źródeł - do 2 m szerokości i 5 m wysokości. Zakwita marzec, kwiecień, przed rozwojem liści. U mnie w tej chwili powoli przekwita, ale po pierwsze, jest młodą sadzonką tylko z trzema kwiatami, a po drugie, nie wiem, czy zimowała już na otwartej przestrzeni, czy wyszła ze szklarni, gdzie miała korzystniejsze warunki do szybszej wegetacji ... Wszystko okaże się w następnych latach.19 komentarzy:

 1. Nie ma to jak realizowanie chciejstw :) Piękna ta magnolia, niech Ci zdrowo rośnie.
  Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Gdzieś Ty była?. Nie było możliwości dostać się na Twój blog, a może to u mnie coś, już pytałam wszystkich co się stało. Przepraszam za natarczywość, ale szkoda jak ktoś chce odejść.Magnolia cudna, ja mam gwiaździstą i drugą taką wielkokwiatową biało-różową nie wiem nazwy. Pozdrawiam zawilcowo.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj, to nic mi nie wiadomo odnośnie blokady na moim blogu ... Może to jakiś zbieg okoliczności ?
   Z z tą moją nieobecnością na blogu to prawda, jakoś tak wyszło, że potrzebowałam odpoczynku i ... tematów. Dziękuję za pamięc i pozdrawiam.

   Usuń
 3. Piękna magnolia, fantastyczny post:) Greetings

  OdpowiedzUsuń
 4. Odpowiedzi
  1. No nie ... ? Fajnie tak czuc irysy o tej porze, wspomnienia nachodzą, sentyment ... ;)

   Usuń
 5. What a beatiful flower,these tuliptrees are so amazing when they are old!!Hope it will grow good at your place:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Takie chciejstwo to dobre chciejstwo. Ubarwia życie i świat. Bardzo ładna magnolia:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pewnie, że dobre. A jak samopoczucie poprawia ... :) Pozdrawiam.

   Usuń
 7. Szkoda, że przez ekran nie da się powąchać:))
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wystarczy wyobrazic sobie kwitnące irysy, zapach identyczny :). Pozdrawiam.

   Usuń
 8. Ważko, wiem co czujesz, wąchając jej kwiaty...
  Mam podobną, GENIE - przepiękna, czarne pąki lecz brak zapachu... ):

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Poważnie bez zapachu ? A kiedy kwitnie? Pytam, bo moja powoli przekwita i ciekawa jestem, czy potwierdza się moja teoria, że 'Genie' jest ciut późniejsza ... A tak wogóle, to zapraszam z tym tematem na forum do "nowości magnoliowych", ciekawa jestem tej odmiany, zdjątka bym pooglądała ... :)


   Usuń
  2. Masz rację u mojej dopiero dwa kwiaty zakwitły, a reszta (8 pąków) czeka, czyli jest późniejsza...
   Zdjęcia nie zrobiłem bo walczę jak Favid z armią przebiegłych i podstępnych CHWAŚCIORÓW, a to wyjatkowo upiedliwa armia jak nie wyrwiesz drania z korzeniami to na nic walka...

   Usuń
  3. Magnolia z dziesięcioma pąkami ... no, no ... Od kiedy ją masz ? I proszę, pamiętaj o zdjątkach tego cuda, please !

   Usuń
 9. Mam ją od dwóch lat (handel wymienny za irysy, ha,ha)
  Zdjęcia jutro, ok. obiecuję. :)

  OdpowiedzUsuń