poniedziałek, 20 maja 2013

irys LILY MY LOVE !


Odmiana zakupiona trzy lata temu, niestety do tej pory bez kwiecia. Dlatego nie muszę chyba mówić, ile radości wywołały u mnie jego zalążki kwiatowe w ilości 8 odnóg !!! Masakra ! No i zaczęło się oczekiwanie na pierwszy kwiat ... W pączku przedstawiał się nad wyraz intrygująco, wszak odmiana ta ma niezwykłe ubarwienie, odmienne w stosunku do innych znanych nam irysów ... 

I rzeczywiście ... Powolutku rozchylał dolne płatki, z których, niczym perła w ostrydze, wyłaniała się kremowa kopułka ... 
I jest !!!  Kolory ma zdumiewające, nawet nie wiem, jak je opisac ... Widzę w nim bogactwo przenikających się różnych tonacji, poczynając od łagodnego brązu z domieszką mleka, po opalizującą lawendę na dolnym płatku, wykończonym delikatną jasną obwolutą. Do tego wyraźny tygrysi wzorek. Góra natomiast perłowa z pięknym odcieniem ni to różu, ni brązu u nasady ... Wygląda to tak, jakby w kopule odbijały się tonacje dolnych płatków. A bródka ? Równie zachwycająca - pomarańczowa przechodząca na końcówkach w lawendowe akcenty. Zapach piżmu.Jest dziełem Barrego Blytha z 2000 roku.


I w pełnym rozkwicie :
5 komentarzy:

 1. Piękny, taki wytworny i elegancki.
  Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ... i odmienny kolorystycznie - pięknie prezentuje się na rabacie

   Usuń
 2. So many nice iris you have and its wonderful they have started to flower in your garden:)I look forward to see more photos from your garden,I have been rather busy the last 2 weeks,but hope to have a little more time now for the Blog:)
  Have a fine day:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hi ! Jan, no problem - I invite you to my blogging garden. There will be plenty of irises ;)

   Usuń
 3. Kasiu, u mnie kwitł już drugi raz, odkąd go dostałam od Ciebie. Ale po każdym kwitnieniu rok następny nie kwitnie i kiepsko przyrasta.

  OdpowiedzUsuń