poniedziałek, 30 grudnia 2013

Au Contraire ...Wyzwanie ? A jakże ... Od dłuższej chwili zastanawiam się, jak opisać barwy tego irysa. Niewątpliwie jest "nieokreślony", "brudny" - jak to niektórzy zwykli mawiać ... I oto mi chodziło, 'Au Contraire' miał zapoczątkować nową kolekcję barw w moim ogrodzie, namieszać i ... przekwitnąć ? Faktem jednak jest, że jako późny irys, przeżył czerwcowe gradobicie, które przyćmiło jego prawdziwe show. Z uszkodzonych pąków rodził nowe kwiaty, po których ciągle spływały łzy wiosennych opadów, jakby płakał, że nie spełnia oczekiwań ... Nic mylnego ! Wprawdzie nie dane mi było uchwycić jego chwile przeistoczenia, jakim ulegają kolory kwiatu w ciągu jednej doby, ale od czego mamy nadzieję na kolejne sezony ... ? 

Wracając jednak do próby określenia jego kolorów ... Umiejscowiłabym go na palecie barw pomiędzy popielem a fioletem, by uzyskać taki nieśmiały odcień ametystu, szczególnie wyraźny w pierwszych chwilach rozkwitu. Tą chłodną aurę ociepla cudowny złoty rumieniec nieopodal żółto - pomarańczowej bródki. Kontrastowo ? A jakże ! Liczne plisy i falbanki wzbogacają kwiat o dodatkowe załamania światła, by uzyskać jeszcze większy efekt dramaturgii. Pęd mocny, rodzący do 8 pąków, dobrze rozłożonych, tak, by po rozkwicie nie nachodziły na siebie. Pochodzi ze stajni Mid America Garden, z krzyżówki 'Vienna Waltz' X 'Fancy Stuff'. Został wprowadzony na rynek w 2008 roku przez Toma Johnsona.
6 komentarzy:

 1. To cudowne mieć taką piękność w ogrodzie.
  Szczęśliwego Nowego Roku !

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Giguś - szczęśliwego, szczęśliwego !!! Dziękuję i trochę szaleństwa w ten sylwestrowy wieczór Ci życzę.

   Usuń
 2. Gdybyż jeszcze bródka nie była żółta to byłby genialny. Zawsze coś przy tych naszych ulubionych "złamaskach" ( to nie ja, to określenie irysów o takich barwach "wypracował" Dżizaas ) jest jeszcze do "doprawienia". Może i dobrze bo poszukiwania przyjemne przed nami. Buniole Noworoczne Barashkonku!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję, a i Tobie tego wieczornego szaleństwa życzę, co to ostatnio Ci pobrzmiewało ... ? Guantanamera czy Ay amor, ay ay ay, ay ay ay ... ? :) :) :) Ja to będę miec "ay", ale w pracy ;) Do Siego Roku !

   Usuń
 3. Hi,
  Wishing you a very Happy New Year!
  Ingrid xx

  OdpowiedzUsuń
 4. Udanego 2014 roku :-) Wielu kwiatowych postów :-)

  OdpowiedzUsuń