czwartek, 31 lipca 2014

dzień dobry !Dzisiaj "dzień dobry" po włosku, irysem 'Boungiorno'. Przywędrował do mnie jako gratisik w dostawie z australijskiego "Tempo Two" i ... i całkiem niezły jest ! Tak o nim mówi sam Barry Blyth : "When this is flowering it does say "Good Morning" to you. A difficult color to describe and best said as a coffee-rose self for want of a better description. There is a small bright lavender flash below the light burnt tangerine beards."

Hmmm ... mając tyle odmian do opisania nie dziwię się hodowcom, że w pewnym momencie brakuje im słów ... 
Dużo racji ma Barry twierdząc, że to taka poranna kawa na dzień dobry, witająca z rabaty o wschodzie słońca. Ale kawa przełamana śmietanką, z racji na ciepły odcień brązu. Doszukujemy się też tutaj delikatnych, niemal bezszelestnie współgrających nut różowości, które razem z brązem tworzą bazę podstawową. I dopiero na niej swoje preludium rozpoczyna nuta lawendy, która gra nie do końca zgodnie z zapisem na pięciolinii ... Pojawia się znikąd, jest rozproszona tu i ówdzie i sprawia, że bez niej nie byłoby tak udanego koncertu. Wrażliwe oko dostrzeże ją u nasady kopułki, w okolicach ceglastej bródki i w fragmentach zarysu obrzeży dolnych płatków, niczym przerwaną nić ... Ale jest jeszcze jedno, co niekoniecznie uchwyciło oko hodowcy - otóż delikatna rozproszona złota mgiełka nad kopułką, sprawiająca wrażenie aureoli ;)Pochodzi z krzyżówki 'Thundermarker' x 'Stop Flirting' i jest z oferty Tempo Two 2012/13. Siostra odmiany 'Smoking Aces'Cudownie i intensywnie pachnie.
6 komentarzy:

 1. Szczęściara i tyle...
  A tak poważnie, to cieszę się, że wtedy w kwietniu, trzymając w ręku obie sadzonki trafiłem do Twoje paczki z oryginałem, bo nie wiem, czy krzyżowałabyś tą siewkę, która mi przypadła. Ja mam dwie torebki (może 60 nasion, kto wie) a Ty masz towarzysza do porannej kawy... smacznego ... mniam, mniam
  Ps. zamawiam pierwszy odnóżkę !

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No przecież wiem, że siewka, która Tobie się trafiła nie ma sobie równych i nawet 'Boungiorno' z aureolą przy niej odpada ;) Dobrego dokonałeś podziału, a co do krzyżówek ... jak co zapylać, skoro muszę "tłuścić" odnóżki ... ha, ha ...

   Usuń
 2. Kolor obłędny, zachwycający i powiadasz, że pachnie. Cudo napatrzeć się nie można. Serdecznie pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kolor niczym przerywnik w zdaniu ... Dobrze mieć na rabacie coś spokojniejszego - dla równowagi doznań ;) Pozdrówka !

   Usuń
 3. Barashkonku, ze wszystkich blythowych nówek ta jest najbardziej ujmująca, debeściak znaczy.
  Pozdrówka
  K.
  P.S. Podpinam się jako druga po podkłączek.

  OdpowiedzUsuń